Полезные советы

Як звести до мінімуму ризики, орендуючи приміщення для офісу

15.09.2017

Якщо ви вирішили орендувати офісне приміщення, вам потрібно добре подбати про захист своїх інтересів. Дуже важливо уважно прочитати договір оренди і переконатись, що у ньому немає «підводних каменів», які можуть завадити вам користуватись приміщенням так, як вам потрібно, чи призвести до зайвих грошових витрат.

Часто буває так, що орендодавці (особливо власники приміщень в офісних центрах) пропонують орендареві готовий договір. Однак, він не завжди захищає інтереси орендаря. Тому перегляньте його уважно і запропонуйте правки, або свій власний договір, який буде враховувати інтереси обох сторін. Інколи розібратись в усіх важливих нюансах буває важко, тому варто звернутись до професійних юристів, які допоможуть вам оформити договір оренди без ризиків і неприємних несподіванок.

Право власності

Одним із ключових моментів при оренді приміщення є право власності на нього. Таке право має бути у орендодавця. Щоб підтвердити його, він має пред’явити відповідні документи.

Іноді буває так, що орендодавець сам орендує приміщення, а не володіє ним. В такій ситуації вам потрібно буде переконатись в тому, що він має право передавати це приміщення в суборенду. Таке право у нього може бути в двох випадках: якщо про це написано у договорі оренди, або якщо у нього є письмова згода від власника.

Якщо ви збираєтесь орендувати не все приміщення, а тільки якусь його частину, бажано буде додати до договору технічний паспорт чи поверхневий план, на якому вказано, які саме приміщення ви берете в оренду. Це допоможе вам уникнути різноманітних непорозумінь в подальшому.

Відшкодування

В багатьох випадках стається так, що людина, яка орендує приміщення, робить там ремонт, поліпшує його стан, розбирається з певними проблемами. Потрібно одразу ж чітко визначити, як орендодавець буде компенсувати гроші за таку діяльність. Наприклад він може зараховувати відповідну суму в орендну плату, або просто віддавати її грошима. Так само, потрібно визначити і те, як орендар буде відшкодовувати можливі збитки, нанесені приміщенню. Обов’язково вкажіть, що розмір збитків в такій ситуації мають оцінювати незалежні експерти.

Доступ

Завжди потрібно вказувати в договорі, що у вас буде цілодобовий доступ в орендоване приміщення, а також до вашого майна, яке там знаходиться. Також у вас має бути можливість забрати це майно в будь-який час. Якщо ці права не оговорити в договорі, орендодавець зможе маніпулювати вами, не пускати в приміщення з неповажних причин, тощо.

Суборенда

Якщо ви знаєте, що вам можливо знадобиться передати приміщення у суборенду, зразу вкажіть це в договорі. За українськими законами, передавати приміщення в суборенду можна тільки, якщо у вас є письмова згода власника. Щоб не мати проблем з отриманням згоди пізніше, коли ця справа може бути терміновою, краще зразу внести відповідний пункт у договір.

Також можна одразу записати, які саме договори суборенди ви зможете заключати, а які ні. Це може бути потрібно для того, щоб власник знав, що його інтереси також захищені, і приміщення не будуть використовувати з неприйнятною для нього метою.

Розірвання договору

Потрібно одразу оговорити, що будь-яка сторона, яка захоче розірвати договір, має попередити про це завчасно. Це важливо, якщо в компанії працює багато людей. Тоді, на те щоб звільнити офіс, потрібно багато часу. Так само орендодавець має бути готовий при потребі повернути орендну плату, якщо ви захочете розірвати договір до кінця оплаченого періоду.

Крім цього, варто визначити, при яких обставинах договір можна розірвати без цього завчасного попередження. Наприклад, такими обставинами можуть бути систематичне порушення договору, сильна шкода нанесена майну орендаря чи орендодавця, тощо.

Комунальні послуги

Також потрібно детально оговорити те, яку частину комунальних послуг ви будете оплачувати і як буде визначатись сума, яку вам потрібно буде за них платити. Найкраще, якщо в приміщенні, яке ви знімаєте, є окремий лічильник. В такому випадку розрахувати суму до оплати значно простіше. Якщо ж окремого лічильника немає, потрібно чітко вказати, яким способом буде визначатись, скільки ви маєте заплатити.

Крім цього оговоріть, чи ви будете платити за комунальні послуги самостійно, чи передаватимете необхідну суму орендодавцю. У випадку, якщо ви сплачуєте визначені суми самостійно, варто вказати, яке підтвердження оплати ви будете надавати орендодавцю.

Акт приймання-передачі приміщення

Коли ви візьмете приміщення в оренду, ви підпишете Акт приймання-передачі приміщення. Саме з моменту підпису буде рахуватись строк оренди. Якщо в приміщенні перебуває якесь майно, або наявні певні пошкодження, це потрібно в казати в Акті. Крім цього, добре буде додати фотографії та опис пошкоджень або майна.

Нотаріальне завірення

Якщо ви збираєтесь орендувати нежитлове приміщення більше ніж на три роки, вам потрібно буде завірити договір у нотаріуса. В цьому випадку інформацію про те, що ви маєте право користуватись даним приміщенням, внесуть в реєстр речових справ на нерухоме майно. В такій ситуації вам потрібно буде витратити додаткові гроші на посвідчення договору у нотаріуса.

Інші нюанси договору

Крім усіх пунктів, зазначених вище, потрібно буде звернути увагу ще на декілька моментів в договорі. По-перше, чітко оговоріть розмір орендної плати і обставини, в яких її можна змінити. По-друге, визначте спосіб, яким ви будете платити.

Також варто вписати в договір права і обов’язки обох сторін і правила щодо того, як можна користуватись приміщенням. Крім цього, визначте яку відповідальність буде нести кожна із сторін у випадку форс-мажорних обставин. Також потрібно оговорити порядок розірвання договору.

Як захиститись під час оформлення договору оренди

Часто договори складаються так, що людина, яка не має юридичної освіти, не може побачити багатьох «підводних каменів». Це призводить до того, що в якийсь момент, орендар може зіткнутись з якоюсь несподіванкою, пов’язаною з грошовими витратами чи просто незручностями.

Тому при оформленні договору варто звернутись до кваліфікованих юристів.

Професіонали допоможуть вам розібратись з усіма нюансами договору і захистити себе і своє майно під час оренди приміщення. Якщо ви знімаєте приміщення на довгий період, юристи допоможуть з оформленням нотаріального завірення.

Висококваліфіковані юристи зможуть пояснити вам усі нюанси оренди і зроблять усе для того, щоб ваше користування приміщенням було безпечним та приємним.


Сохранить в: